Kunnon ihminen ajattelee, mitä suuhunsa laittaa. Terveydestä - mitä se ikinä tarkoittaa - ei ole haittaakaan. Tai voiko sittenkin olla?
Voi, vastaa laillistettu ravitsemusterapeutti Jonna Heinonen. Heinonen on vuosien ajan perehtynyt vinoutuneeseen syömiseen, kuten ortoreksiaan, joka kuuluu epätyypillisiin syömishäiiriöihin.
Ortoreksiassa on pakkomielteinen tarve syödä liian terveellisesti. Määritelmä on kaikkea muuta kuin yksinkertainen. Yhteiskunta hyväksyy niitä, jotka optivoivat ruokavaliota.
Häiriintyneeksi syöminen muuttuu, kun terveellisyys menee överiksi ja aiheuttaa enemmän pahoinvointia kuin hyvinvointia", Heinonen summaa.
Vaikutuksensa on myös terveyden ihannoinnilla ja esteettisillä lajeilla, kuten fitneksellä. "Ei ole niin, että fitness on yhtä kuin ortoreksia. Mutta selvää on, että tiukasti rajatulla elämäntyylillä on lieveilmiönsä", Heinonen sanoo.
Ortoreksiassa varsinainen ulkomuoto on toissijainen asia. Tästä huolimatta paino saattaa pudota. Ruokaa ei usein saa riittävästi, kun syömisen säännöt ovat niin joustamattomia. Tällöin voi tulla myös puutostiloja.
Ortoreksian alkamisen taustalla on monesti joku erityisruokavalio. Yksi päättää olla vegaani, toinen suitsuttaa ketoruokavaliota.
Kun ihminen tuntee tarvetta liikkua pakonomaisesti, taustalla saattaa olla ortoreksian sijaan kehonkuvahäiriö.
Ortoreksia jää usein diagnosoimatta, koska sitä ei välttämättä pidetä epänormaalina vaan pidetään jopa tavoiteltavana tapana elää.
"Jos uskoo tekevänsä oikeita asioita, ihmisen mieli menee helposti kuplaan. Huomaamatta jää, että omat syömistavat ovat ovat kääntyneet terveyttä vastaan", Heinonen sanoo.
Usein vasta käynti verikokeissa tai puntarilla saattaa paljastaa totuuden. Heinonen muistuttaa, että jos sairauden tunto puuttuu kokonaan, toista on miltei mahdotonta auttaa. Monesti herääminen vaatii jonkinlaisen kriisin. Tilanteen, jossa ihminen voi ymmärtää, ettei tämä ole kaiken kärsimisen arvoista.
Pääseekö ruokahälyä koskaan eroon? Viekö syömisen ajattelu energiaa? Pidänkö saarnoja läheisille? Onko lähipiiri kaventunut?
Kun Heinonen alkaa hoitaa ortoreksiasta kärsivää, keskiössä on radikaali rohkeus. Hän muun muassa neuvoo ihmistä kauppaan ja valitsemaan tuotteen puhtaasti sen perusteella, miltä olettaa sen maistuvan. "Eikä yhtään sen perusteella, mitä ravintoainetaulukossa lukee. Taulukkoon ei tarvitse katsoakaan."


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Ole hyvä ja kommentoi. Teet minut iloiseksi!