Kirjoitan tätä vähän väsyneenä puolilta päivin. Kille-kissi herätti jo viideltä kovalla maukumisella. Ääni on siis todella kova. Jotenkin jännää, että Kille on jo 17 vuotta ja sen ääni vain kovenee. Luulisi, että kun ikää tulee ikää, ääni heikkenisi. Ruokaa piti Killen saada. Nyt hän sitten itse nukkuu pitkään sängyssä - kissan roikale.
Samalla, kun kirjoitan tätä , keitän kikherneitä. Tarkoitus on tehdä falafelpyöryköitä. Olen tehnyt niitä niin monta kertaa, etten enää tarvitse reseptiä niihin ja kastikkeeseen.
Viime perjantaina selvisi, että viimeisin labravirtsarakkotulehdus koe osoitti, että tulehdus on hävinnyt. Virtsa oli puhdas. Olen niin onnellinen. Jippii! Jospa tulehdukset loppuisivat tähän. En edes sanoin pysty kuvailemaan tätä onnea. Aivan kuin leijuisin pilvissä.
En edes muista monta antibioottikuuria söin. Ehkä neljä viisi. Tämä jätti väsymyksen ja huimauksen. Olihan minulla myös pientä kuumetta koko ajan 37,5 astetta. Olen todella väsynyt.
Mutta silti olen alkanut taas kävelyt. Ensimmäisellä kerralla huimasi niin, että jouduin kävelemään miehen kanssa käsikynkkää. Teemme näitä kävelylenkkejä yhdessä. Paitsi jos menen metsään. Toisella kerralla ei enää huimannut niin paljon, mutta olin tosi voimaton kävelijä - paarustimme eteen päin yhdessä. Mies on kärsivällinen.
Kävin myös tällä viikolla ensimmäistä kertaa kuntosalilla. Painoja piti alentaa tavanomaisista lisääntyvistä painoista. Hikoilin kauheasti, vaikka yleensä en hikoile kuntosalilla. Olin siellä vain tunnin, kun tavallisesti olen pari tuntia. Voimaton olo sen jälkeen. Tuntuu, että kuntosali pitää aloittaa uudestaan alusta. Ärsyttää.
Tilasin kampaamon ensi viikoksi. Hiukset ovat kasvaneet aivan yli mallista. Kulmakarvat ovat aivan värittömät ja kuin pusikot. Ne pitää nyppiä ja värjätä. Värjään kulmakarvat esimerkiksi siksi, että olen niin huono meikkaamaan niitä. Aina tulee epäsymmetriset tai laitan liikaa väriä niihin.
Toivottavasti ihana kampaajani löytää alkuperäisen mallin. Hiukseni kasvavat nopeasti, ne ovat melko paksut ja luonnonkiharat. Värjäytän ja raidoitan hiukset. Nyt ehkä kupariksi ja raidat kullan värisiksi. Kaipaan myös päähierontaa, joka vie minut lähes nirvavaan.
Tällä viikolla olisi pitänyt tehdä kevätsuursiivous. Katselin likaisia paikkoja, mutta ei ne pelkästä katseesta puhdistuneet. Vetosin mielessäni heikkouteen ja voimattomuuteen ja siirsin siivouksen jonnekin tulevaisuuteen - nimenomaan jonnekin.
Meillä on kaksi pianoa, yksi keittiössä ja yksi olohuoneessa. Mies haluaisi tuoda kotiin kolmannen pianon isän kuolinpesästään. Se on arvopiano, hinta yli 10 000. Sallin sen, jos mies alkaa heti myydä sitä. Tilanne on aivan järjetön. Sitten olisi keittiössä kaksi pianoa. Onneksi keittiö on hyvin suuri tupakeittiö. Sanonpa suoraan: voi helvetti.
Köynnöskukkien mustasilmäsusannat ja kelloköynnös ovat itäneet. Ihmetellen nautin niiden vaaleanvihreästä ponnistuksestaan. Idätin niitä alkuun makuuhuoneessa, koska siellä on aina lämmintä.
Kun ne itivät, siirsin ne viileään ja valoisaan paikkaan keittiössä. Keittiö ei ole niin lämmin kuin makuuhuone. Odotan, että niihin tulee ensimmäiset kasvulehdet ja ne voi silloin koulia omiin ruukkuihin. Joistakin panen kolme samaan ruukkuun, näin kukasta tulee runsaampi. Keittiössä on viileämpi myös siksi, että pellettitakka on rikki. Mies taas kärsivällisesti korjaa sitä. Ensimmäinen osa tuli ja se oli liian suuri. Mies tilasi pienemmän ja varmasti vielä tänään asentaa sitä ähisten takkaan. Sadattelee.
Täällä on vielä paljon lunta. Odotan, että se sulaisi, ja sipulikukat kukkisi, jos myyrät ei ole paljon niitä syöneet. Ihanaa päästä puutarhahommiin!
Hyvää viikonloppua kaikille!


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Ole hyvä ja kommentoi. Teet minut iloiseksi!