Usein esiintyvät painajaisunet ennustavat ennenaikaista kuolemaa jopa enemmän kuin tupakointi, ylipaino, ruokavalio tai liikkumattomuus kertoo tuore tutkimus.
Viikottain ahdistavia unia näkevät ikääntyvät nopeammin ja jopa kuolevat aikaisemmin kuin ne, jotka eivät koe painajaisia. Näin sanoo Helsingissä vieraillut tutkija, lääkäri ja neurotieteilijä Abidemi Otaiku Imperial College London -yliopistosta.
Tulos on pysäyttävä. Ne ihmiset, jotka kokevat viikoittain painajaisunia, kuolivat ennen 70 ikävuottaan kolme kertaa todennäköisemmin kuin ne, joita ahdistavat unet eivät vaivanneet.
Nuorin kuollut oli vain jopa 35-vuotias ja vanhin 69-vuotias. Otaiku ja hänen työkaverinsa analysoivat yli 180 000 aikuisen terveystietoja ja kokemuksia unihäiriöistä.
Unien painoarvoa havainnollistaa Otaikun laskelma, että nukutaan laskennallisesti kolmannes elämästä. Siitä neljäsosa kuluu unia näkemällä.
Otaikun ryhmä havaitsi yhteyden painajaisten ja kiihtyneen ikääntymisen välillä iästä, sukupuolesta ja etnisestä taustasta riippumatta.
Ikääntymisestä kertoivat kaksi seikkaa, joista toinen on kromosomien päitä suojaavien telomeerien pituus, jotka lyhenevät, kun solu jakaantuu. Mitä vanhempi ihminen sitä lyhyempiä telomeerit ovat.
Jopa lapsilla telomeerit ovat painajaisunia useammin koettuna lyhyempiä kuin niillä, jotka eivät niitä näe.
Aikuisilla ikääntymisestä kertovat niin sanotut epigeneettiset kellot, jotka perustuvat geenien ilmentymisen eli toiminnan muuttumiseen.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Ole hyvä ja kommentoi. Teet minut iloiseksi!